Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
LMC555CMM/NOPB
World’s smallest 555 timer with low power, high accuracy and a Fmax of 3MHz
Availability: In Stock
Package Type: VSSOP-8
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the LMC555CMM/NOPB by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the LMC555CMM/NOPB
| Part Name | LMC555CMM/NOPB |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Priced To Clear | Yes |
| Maximum Low Level Output Current (A) | -10 (mA) |
| Timer Type | Programmable |
| Maximum High Level Output Current (A) | 50 (mA) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 15 V |
| Pin Count | 8 |
| Height | 0.86 (mm) |
| Number Of Internal Timers | 1 |
| Width | 3 (mm) |
| Length | 3 (mm) |
| Maximum Input Frequency | 3 (MHz) |
| Package Type | MSOP |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Maximum Quiescent Current (A) | 0.4 (mA) |
| Dimensions | 3 x 3 x 0.86 (mm) |
Inventory for the LMC555CMM/NOPB by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
11,987
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
46,650
|
1,445 x $0.21
|
Visit Site | |
| Arrow Electronics |
194
|
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
38,912
|
|
Visit Site | |
| Verical |
194
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the LMC555CMM/NOPB
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.